3 tipy jak pracovat s výzvou

29.06.2015 | Motivace, Osobní růst

Nebýt anglického slovíčka „challenge“, asi bychom se snad nad nějakými výzvami osudu ani nepozastavovali. Ale dnešní doba nás přímo vyzývá k „challengování“. Chtějí to po nás v práci, chceme to po sobě sami. Někteří lidé na slově „challenge“ přímo „ujíždějí“ a výzvu vidí téměř všude. Dnes ale nebudeme hodnotit míru závislosti na výzvách, jako spíše metody, jak s nimi pracovat.

Existují dva základní antipóly – výzva a strach. Čím více se přibližujeme pólu s písmenem V, tím méně S nás svazuje. Čím více tíhneme k S, tím méně V nás přitahuje. Někdy oscilujeme mezi a S tak často, že si vlastně ani nedokážeme vybrat, kde zakotvit.

Zde uvádím 3 tipy, jak s výzvami naložit. Jde o praxí ověřené principy, které v hojné míře využívají mí přátelé, známí, kolegové i já sám.

Tip #1: Přijměte výzvu se vším všudy
Když se setkáme s nějakou výzvou, které můžeme, ale také nemusíme čelit – v tom lepším případě, protože jsou mnohé výzvy, jimž se vyhnout nejde – obvykle začneme velmi brzy přemýšlet o tom, jaké nám to způsobí komplikace, potíže a změny. To proto, že se příliš zaměříme na S. Téměř každá výzva s sebou nese nejen to dobré, ale vždy alespoň kousek něčeho nedobrého, komplikovaného či nepohodlného. Když se soustředíme na výzvu samotnou, na její přínosy, atraktivitu a možnou transformaci sebe sama, budeme schopni vnímat V jako výhodu a příležitost a snáze ji akceptujeme. Stačí zaměřit svou pozornost na všechny pozitivní aspekty a ty negativní brát jen jako nedílnou součást.

Tip #2: Berte výzvu jako příležitost, co se už nemusí opakovat
Výzvu je dobré vnímat jako jedinečnou příležitost, jako šanci, která již nemusí přijít. Ať už ji musíme, nebo můžeme přijmout, představuje něco nového, nějaký prostředek nebo nástroj změny. Každý z nás se ve svém životě jistě setkal s nějakou unikátní nabídkou, u které si byl téměř naprosto jistý, že už nikdy v budoucnu nepřijde, a musel se k tomu nějak postavit. Nebojte se využívat příležitostí. Každá z nich nás může obohatit o nové zkušenosti a zážitky, každá nás něco naučí nebo si díky ní něco uvědomíme, srovnáme priority apod.

Tip #3: Nebojte se neúspěchu
Pokud přijmeme výzvu jako skutečné V, nebudeme se muset obávat S. Naše S totiž nepředstavuje pouze obavu z toho něco začít, ale také skutečný strach z toho, jak to dopadne. Nebo spíše přesněji „že by to nemuselo dopadnout dobře“. Strach z neúspěchu nás někdy dokáže tak svázat, že už nejsme schopni racionálně uvažovat ani jednat. Sami sebe uvrhneme do vězení, ze kterého se nám pak těžko vysvobozuje. Dělejte věci beze strachu a přijímejte odpovědnost za svá rozhodnutí. Pokud čelíme výzvě a ono to ve skutečnosti nedopadne „dobře“, nemusí to znamenat pohromu. Jde o úhel pohledu. „Dobře“ většinou znamená „podle našich očekávání“. Výsledek ale může být i nad naše očekávání nebo zcela mimo ně. A to také neznamená, že se stalo něco špatného. Výsledkem je změna. Změna jako nedílná součást našeho života. Díky ní rosteme, vyvíjíme se, posouváme se dál. Není to tedy něco negativního, čeho bych se měli obávat. A navíc – lepší je udělat cokoli, než neudělat nic.

Krásný týden plný výzev přeje z italské Padovy
Tom Barčík

Kniha
Tomáš Barčík je autorem bestselleru Úspěch neměřitelný penězi.
Jeho kniha popisuje funkční principy, podle kterých žijí a pracují
úspěšní lidé a díky nimž dosahují svých cílů. Tomáš Barčík je
vášnivým marketérem, manažerem, certifikovaným koučem
a majitelem konzultační společnosti Freshconsulting.
Prohlédněte si knihu Úspěch neměřitelný penězi