Když o svých plánech mluvíme, začnou se plnit

01.06.2015 | Motivace, Podnikání

Máme v hlavě spoustu úžasných nápadů, ale nechceme se o ně s nikým podělit, protože se bojíme, že budeme „okradeni“? Sníme o skvělé budoucnosti a myslíme si, že se všechno začne měnit jako mávnutím kouzelného proutku a my se ocitneme hned v cíli? Tak tomu přece není.

Nápady a plány ukryté v hlavě jsou naším motorem, ale někdy také prokletím. Nesdílíme-li je s nikým dalším, nedostáváme žádnou zpětnou vazbu. Neověřujeme si, zda jsou správné, reálné, pobuřující nebo třeba revoluční. Nikdo nám nemůže říci „to zní skvěle, podpořím tě“ či „až se do toho pustíš naplno, byl bych moc rád, kdybys mě k tomu také přizval“. Nikdo se nedozví, že o něčem takovém vůbec uvažujeme, že by nás to vůbec mohlo zajímat.

Pokud si vše držíme pod pokličkou, dokonce nás nic nenutí dělat něco víc. Přemýšlíme si, bilancujeme, plujeme na bílých obláčcích, představujeme si svou budoucnost v barvách, ale ve skutečnosti se ještě neděje vůbec nic. Když o nápadech mluvíme, vytváříme chtě nechtě v sobě a druhých lidech očekávání, že se něco začne dít. Vycházíme z toho, že svému nápadu věříme, protože o něm hovoříme. Naše okolí, kterému se svěřujeme, to rovněž předpokládá. Může se stát, že ze své cesty na chvíli sejdeme, jelikož dostaneme strach nebo budeme zkrátka jen nedůslední a líní, naše okolí nám pak může dát potřebnou podporu a sílu. Někdy také pomohou neustálé narážky a připomínky typu „věřil jsem tomu, že to s tím nápadem (projektem, podnikáním, …) myslíš vážně, ale koukám, že to byly spíš jen řeči než činy“. Nic z toho by nepřišlo, kdybychom o svých plánech nemluvili.

Nebo nám naopak druzí řeknou, že to nezvládneme, že je to hloupost, ačkoli sami pevně věříme tomu, že to hloupost není. A tak začneme vzdorovat, chceme ukázat, že to má smysl. Sobě i ostatním. Jdeme si za svým cílem a snažíme se ho prosadit přes všechny překážky. Diskutujeme, argumentujeme, shromažďujeme důležité informace, analyzujeme a přehodnocujeme. A to je ta správná akce, která nás posouvá k cíli. Nebo pomáhá definovat jiný cíl.

Když o svých plánech mluvíme, začnou se plnit. Zhmotňujeme své představy. Otevírají se nám novém obzory. Klademe si nové otázky nebo nám je pokládají druzí. Někdo nabízí řešení, někdo jiný nás kritizuje a odrazuje. Nacházíme pomocníky a spolupracovníky. Stavíme věci jako jednotlivé kostky stavebnice pěkně jednu na druhou. Tehdy jdeme správným směrem.

Krásný červnový týden plný sdílených plánů přeje
Tom Barčík

Kniha
Tomáš Barčík je autorem bestselleru Úspěch neměřitelný penězi.
Jeho kniha popisuje funkční principy, podle kterých žijí a pracují
úspěšní lidé a díky nimž dosahují svých cílů. Tomáš Barčík je
vášnivým marketérem, manažerem, certifikovaným koučem
a majitelem konzultační společnosti Freshconsulting.
Prohlédněte si knihu Úspěch neměřitelný penězi