Nastartujte s jarem svou kariéru na LinkedIn

13.04.2015 | Motivace, Osobní růst

S jarem přichází nová energie a motivace přeuspořádat zaběhnuté pořádky. Končí období temných dnů, slunce zapadá čím dál později, a tak nás přestávají napadat chmurné myšlenky, kterými jsme se trápili celou zimu. Chceme spíš věci kolem sebe měnit, než na ně naříkat.

Jaro je nejvhodnější doba na úklid. Úklid v hlavě. Úklid v podnikání. Úklid v práci. Pokud jsme si na přelomu roku dali nějaké předsevzetí, neexistuje lepší okamžik, než začít plnit svoje závazky právě teď. Jestli uvažujete o změně pracovní pozice a máte chuť přijmout novou kariérní výzvu, měli byste se na to dobře připravit.

Jarní úklid začněte revizí svého životopisu. Zaměřte se zejména na aktuálnost všech údajů. Na pracovním pohovoru se vás každý personalista zeptá na to, abyste mu popsali svou aktuální pracovní pozici. Když pošlete životopis, který bude obsahovat zastaralá data, okrádáte se jednak zbytečně o zkušenosti z posledního zaměstnání, navíc budete vypadat nedůvěryhodně, až budete vysvětlovat, že v životopise chybí čerstvé informace.

Dalším důležitým faktorem v životopisu jsou dosažené úspěchy. Mělo by jít o jednoduchý výčet dílčích úspěchů pro každou pozici zvlášť. Stručně a výstižně. Mnoho lidí podceňuje fakt, že personalisté a budoucí šéfové jsou jen lidé, kteří jsou velmi vytížení. Personalista má na prvotní zpracování životopisu jen několik desítek sekund. Když na jednu konkrétní pozici odpoví třeba 100 kandidátů, zpracovává v prvním předvýběrovém kole životopisy víceméně automaticky. Pokud ho nezaujme něco konkrétního, nemá příliš času hledat stěžejní detaily v kontextu.

Jestli se vám nechce jen reagovat na nabídky práce, můžete jít personalistům naproti. Ideálním způsobem může být sociální síť LinkedIn. Mnoho lidí z oboru HR – externí a interní personalisté nebo headhunteři – využívá právě tuto síť jako sofistikovaný nástroj mnohem více než klasické „pracovní“ servery. Zejména tehdy, když firma hledá člověka s konkrétním profilem, který odpovídá konkrétní pozici.

Profil na LinkedIn není složité založit. Kdo z vás ho již má, dobře ví, že ho nestačí naplnit informacemi jen jednou. Pro úklid profilu na LinkedIn platí ta samá pravidla jako pro váš životopis, který běžně posíláte e-mailem. LinkedIn je však mnohem interaktivnějším nástrojem, než by se mohlo zprvu zdát. Není to jen nástěnka vašich pracovních zkušeností. Je to skutečná sociální síť. O jejím praktickém využití si napíšeme něco bližšího někdy příště. Sledujte web Success eBooks.

Příjemný pracovní týden přeje
Tom Barčík

Kniha
Tomáš Barčík je autorem bestselleru Úspěch neměřitelný penězi.
Jeho kniha popisuje funkční principy, podle kterých žijí a pracují
úspěšní lidé a díky nimž dosahují svých cílů. Tomáš Barčík je
vášnivým marketérem, manažerem, certifikovaným koučem
a majitelem konzultační společnosti Freshconsulting.
Prohlédněte si knihu Úspěch neměřitelný penězi