Naučme se druhým naslouchat

01.12.2014 | Motivace, Osobní růst

Umíte lidem naslouchat? Často se nám stane, že díky starostem a překotně zrychlené době zapomeneme na to, proč a hlavně jak druhým naslouchat. Někdy se dokonce navzájem ani neposloucháme. Mezi slovy „poslouchat“ a „naslouchat“ je ovšem velký rozdíl. Když něco nebo někoho posloucháme, nezáleží nám příliš na tom, jaký je obsah, jednoduše používáme uši. Přijímáme mizivé procento informací. Už naše prababičky používaly pořekadlo „jedním uchem tam, druhým ven“, aby popsaly určitý způsob poslouchání. Pokud nás ovšem něco zaujme, zaposloucháme se, začneme vnímat obsah. Tehdy nasloucháme.

Zde jsou tři pádné důvody proč lidem naslouchat:

1. Dozvíme se mnohem více
2. Naučíme se lidi vnímat
3. Trénujeme potlačení vlastního ega

Když nasloucháme a dokážeme se plně soustředit na to, co slyšíme, dozvíme se mnohem více informací a navíc se nám lépe uloží v paměti, než když „jen“ posloucháme a necháme se rušit různými faktory včetně vlastních myšlenek a potlačovaného ega, které se pokouší ozvat, tedy když neupíráme pozornost pouze na obsah a médium, ať už jde o reálného člověka nebo zvukovou nahrávku.

Když nasloucháme, učíme se ostatní skutečně vnímat. Lidé se rádi svěřují, rádi konzultují své radosti a problémy, rádi a ochotně sdělují důležité informace. Pokud se naučíme druhé vnímat, staneme se mnohem lepšími partnery, dětmi svých rodičů, manažery, zaměstnanci, přáteli a společníky. Společníky, které budou ostatní rádi vyhledávat, protože čas s nimi strávený dává smysl.

Schopnost a umění naslouchat je klíčová pro řadu profesí, např. psychology, psychoterapeuty nebo kouče. Představme si, jak by mohla působit věta psychoterapeuta „promiňte, teď jsem vás nějak nevnímal, můžete mi to ještě jednou zopakovat?“ při náročném psychoterapeutickém sezení, kdy klient řeší těžkou životní situaci? Minimálně nepatřičně. Kouč, který nevnímá koučovaného, ztrácí nit a zároveň svůj smysl. Když se nás na firemní poradě někdo zeptá „A co si o tom myslíš ty?“ a my odpovíme „Nevím, teď jsem zrovna nevnímal.“, ztrácíme tím nevratně kredit.

Když naslouchámetrénujeme tím potlačování vlastního ega, které se snaží prodrat na povrch a přidat svou „trošku do mlýna“ přerušováním. Jakmile totiž druhé přerušujeme, již nenasloucháme a naše pozornost se upírá na to, co chceme sami říci. James C. Hunter popisuje ve své knize Služebník několik důvodů, proč potlačit při naslouchání svoje ego. Když přerušujeme, nedáváme vlastně druhému potřebný čas a prostor k tomu, aby vyjádřil svůj názor, navíc dáváme najevo přesvědčení, že náš názor je mnohem důležitější než to, co říká ten druhý.

Když nasloucháme, jsme na stejné vlně. Věnujeme druhým naši plnou pozornost.

Na závěr předkládám jedno malé téma k zamyšlení: jak se cítíte, když víte, že vás druhá strana nevnímá, ačkoli o to velmi stojíte a potřebujete něco sdělit?

Příjemný týden plný vnímavých lidí přeje
Tom Barčík

Kniha
Tomáš Barčík je autorem bestselleru Úspěch neměřitelný penězi.
Jeho kniha popisuje funkční principy, podle kterých žijí a pracují
úspěšní lidé a díky nimž dosahují svých cílů. Tomáš Barčík je
vášnivým marketérem, manažerem, certifikovaným koučem
a majitelem konzultační společnosti Freshconsulting.
Prohlédněte si knihu Úspěch neměřitelný penězi