Ne vždy je náš pohled na věc ten správný

24.09.2014 | Motivace, Osobní růst

Včera se mi přihodila jedna velmi poučná příhoda. Vracel jsem se domů z práce jako každý pracovní den a hledal v naší ulici parkovací místo. Protože bylo všude plno, objížděl jsem několik bloků. Po ulicích byly rozesety cedule se zákazem zastavení s dodatkovou tabulkou „mytí  ulic 25.9. od 8:00 do 15:00“. Bylo 23.9., takže si říkám „beru v potaz, v inkriminovaný den budu muset ráno odjet dřív nebo večer předtím zaparkovat jinde“. Byl jsem už unavený, takže jsem vzal zavděk nejbližším volným místem ve vedlejší ulici. Zaparkoval jsem před jedním autem, za kterým byla rovněž ta samá cedule se zákazem stání. TA SAMÁ CEDULE.

Vystupoval jsem z auta a ve stejnou dobu vycházel z vedlejšího domu pán v teplákové soupravě s odpadkovým košem. Hned, jak mě uviděl, spustil: „Pane, tady byste neměl parkovat, je tam zákaz zastavení.“ Jako obvykle mě podle zaběhnutého vzorce chování napadlo, že jde o nějakého aktivního občana nebo snad blázna, který si rád povídá a rád dělá „důležitého“. Snažil jsem se ale zareagovat jinak, a tak jsem řekl „ale tady přece budou mýt ulici až pětadvacátého“. Na to pán reagoval, že se tady nesmí stát kvůli stavbě, ovšem pokud bych odjel před osmou hodinou, bude to snad v pořádku. Opět bych běžně reagoval tak, že mám přece pravdu, že jsou všude TY SAMÉ CEDULE, navíc až na 25.9. Ale nedalo mi to. Se slovy „Nepovídejte, opravdu?“ jsem se šel podívat na onu značku. Zákaz zastavení tam pochopitelně byl, jen na dodatkové tabulce bylo napsáno místo „mytí  ulic 25.9. od 8:00 do 15:00“ něco jiného: „MIMO STAVBU“.

Nebyla to tedy kritika přehnaně aktivního občana, ale jen slušné upozornění na to, že bych se mohl díky špatnému parkování dostat do nepříjemné situace. Ovládl jsem tedy svou domněnku, že mám pravdu. A jak se ukázalo, pravdu jsem skutečně neměl.

Pokuste se podívat na dění kolem sebe nejen svýma očima, možná pochopíte, že okolní svět k vám není až tak nepřátelský, že jde jen o jiný úhel pohledu a drobná nedorozumění pramenící z našeho vlastního ega.

Úspěšný den přeje
Tom Barčík

Kniha
Tomáš Barčík je autorem bestselleru Úspěch neměřitelný penězi.
Jeho kniha popisuje funkční principy, podle kterých žijí a pracují
úspěšní lidé a díky nimž dosahují svých cílů. Tomáš Barčík je
vášnivým marketérem, manažerem, certifikovaným koučem
a majitelem konzultační společnosti Freshconsulting.
Prohlédněte si knihu Úspěch neměřitelný penězi