Nebojte se dělat chyby

09.03.2015 | Motivace, Osobní růst

Obvykle máme rádi líbivé příběhy plné radosti, štěstí a bohatství. Většinou bychom rádi dosahovali svých cílů bez práce a co možná nejdříve. Kdo by to ostatně nechtěl. Sníme o tom, jak se nám vše daří a bez problémů naplňujeme svou vizi. Peníze se jen hrnou a my si bezstarostně užíváme života. To vše je vnímané pozlátko úspěchu.

Cesta k úspěchu ovšem často dost „bolí“. Pokud sledujeme příběhy úspěšných lidí, zaměřme se také na ty okamžiky, kdy jim začal docházet dech, kdy se rozhodovali, že se vším skoncují, kdy se jim v životě udál zásadní zvrat, kdy se jim vše zhroutilo a museli začít znovu. Na cestě k úspěchu se ocitli na pokraji krachu. Museli od základu změnit svůj život nebo obětovat něco za něco. Tyto omyly a oběti by pro nás měly být cennou inspirací. Odhalme chyby, které je stály mnoho času, úsilí a peněz. Sledujme, čeho všeho se museli vzdát nebo o co přišli. Buďme realističtí a posuzujme obě strany mince. Chyby nás učí a posilují naši vůli. Oběti a ztráty nás vracejí do reálného světa a dokazují nám, že nic není zadarmo.

Úspěšní lidé nejsou neomylní. Dělají řadu chyb a špatných rozhodnutí. Nepovažují je ale za problém, snaží se z nich naopak poučit. Jen ten, kdo vyzkouší všechny možnosti, dokáže nakonec s jistotou identifikovat tu správnou.

Když se snažíme dosahovat vytyčených cílů, dostáváme se mimo komfortní zónu, mimo oblast vlastního pohodlí. Často se něčeho bojíme. Obvykle jsou to možné chyby. Nejsme ochotni připustit, že bychom se mohli mýlit. A právě strach z chyb nás může na cestě k úspěchu zabrzdit.

Bojíme se, že někoho zklameme. Ani ne tak sebe, jako druhé lidi. Naši skuteční  přátelé, příznivci a následovníci nás ale neodsoudí. Chybovat je lidské. Říká se, že cesta k úspěch je dlážděná chybami. Nebojme se je tedy dělat.

Krásný jarní týden beze strachu z chyb přeje
Tom Barčík

Kniha
Tomáš Barčík je autorem bestselleru Úspěch neměřitelný penězi.
Jeho kniha popisuje funkční principy, podle kterých žijí a pracují
úspěšní lidé a díky nimž dosahují svých cílů. Tomáš Barčík je
vášnivým marketérem, manažerem, certifikovaným koučem
a majitelem konzultační společnosti Freshconsulting.
Prohlédněte si knihu Úspěch neměřitelný penězi