Pozitivní přístup vytváří pozitivní atmosféru

15.12.2014 | Motivace, Osobní růst

Na základě předchozího článku o Kladení si správných otázek na cestě k úspěchu a následných diskusí se čtenáři na LinkedIn jsem se rozhodl tentokrát věnovat tématu pozitivního přístupu.

Příliš často podléháme negativním náladám svého okolí. Díky tomu zveličujeme problémy, měníme svůj názor, dokonce i plány, protože nám někdo řekl, že je špatná konstelace, že se to nehodí, že nám to zlomí vaz, nebo že neuspějeme. Takových negativních „že“ existuje nekonečné množství.

Proč je ale tak těžké uvěřit, že se něco povede, když až příliš snadno uvěříme v negativní výsledek?

Všechno souvisí s naším egem. Ego má rádo trápení. Rádo řeší samo sebe a zabývá se do hloubky vším, co se dá považovat za problém, vším, co bolí. Je to naše falešná představa vnímání sebe sama. Silně subjektivnímu názoru přece nelze odolat?! Přece to tak musí být!

Chyba. Pokud jsme šťastni, prožíváme úspěšné období, daří se nám, obvykle nedlíme v depresích a negativa se nás vlastně ani nedotýkají. Pak se ozve nevděčné ego. Zeptá se: „A jak dlouho to bude ještě trvat? Co když se to pokazí? Co potom?“ Rázem je pozitivní nálada narušena a přicházejí pochybnosti a strach. A jako náhodou přicházejí i vnější negativisté. Energie se přitahují. Pokud jsme si dosud nebyli jistí svým subjektivním názorem, skutečně „objektivní“ názor někoho jiného nám poskytne dostatečně pádný důkaz, že tomu tak je. A tak se ocitáme v zajetí vlastních pochyb a snažíme se nalézt odpověď na to, zda jsou naše dohady správné, ve vnějším prostředí.

Eckhart Tolle popisuje vztah ega a negativního smýšlení jako „ego loves unhappiness“. Hovoří o „problémech, které by se mohly objevit zítra“. Říká: „Obava je určitým duševním stavem, se kterým se lidé ztotožňují. Obava znamená, že by se věci mohly pokazit, jak by se mohly pokazit a jak se pravděpodobně pokazí, protože je už vlastně lidé nastavili tak, aby se pokazily. Zde je třeba zaměřit se na to, co cítíme. S obavami souvisí strach. To vytváří vnitřní pnutí, ve kterém se necítíme dobře. Tento pocit nám obvykle napoví, zda jsou naše myšlenky pravdivé či nikoli, a tak jsme schopni tyto myšlenky označit za neproduktivní a vybrat si, zda je přijmeme či ne. Nádherná věc je, že máme na výběr.“ (Eckhart Tolle: Ego Loves Unhappiness)

Ano, máme možnost volby mezi obavami, tedy negativním přístupem, a tím, čím se netrápíme, tedy pozitivním smýšlením. Nenechme se proto spoutat strachem, vnějšími vlivy, ani vlastním egem. Stejnou selekcí, jakou filtrujeme vlastní škodlivé myšlenky, můžeme odfiltrovat cizí neproduktivní názory a univerzální pravdy.

Pokud budeme navíc sami pozitivně naladěni, přitáhneme k sobě další nadšence se stejně kladným pohledem na svět. Utvářejme pozitivní náladu, která nás i druhé učiní šťastnými a dovede nás k úspěšnému naplnění snů a dosažení cílů. Máme totiž na výběr.

Na závěr si dovolím citovat komentář jednoho čtenáře: „Považuji za záslužný každý článek o pozitivním přístupu, protože pomáhá měnit atmosféru, ve které se my všichni rozhodujeme.“

Pozitivně naladěný týden přeje
Tom Barčík 

Kniha
Tomáš Barčík je autorem bestselleru Úspěch neměřitelný penězi.
Jeho kniha popisuje funkční principy, podle kterých žijí a pracují
úspěšní lidé a díky nimž dosahují svých cílů. Tomáš Barčík je
vášnivým marketérem, manažerem, certifikovaným koučem
a majitelem konzultační společnosti Freshconsulting.
Prohlédněte si knihu Úspěch neměřitelný penězi