Proč se nám nedaří dosahovat úspěchu? Pohodlnost

05.01.2015 | Motivace, Osobní růst

Úspěch je dřina. Většinou se na něj ale díváme jen z té lepší strany. Necháváme se oslnit pozlátkem v podobě majetku, který dávají někteří úspěšní lidé okázale najevo. Bohužel také někteří z těchto úspěšných nejsou tak úspěšnými, naplněnými a šťastnými jedinci. Naopak jiní velmi úspěšní lidé ukazují sílu svých osobností nebo žijí skromně bez zbytečných materiálních statků. Ať tak či onak, upínáme se na zjednodušenou a schématickou představu o úspěchu. Už ale nevnímáme, kolik práce, úsilí, obětí a odříkání stojí za tím, čeho tito lidé dosáhli. Někdo opustí velmi dobře placené zaměstnání, aby začal podnikat. Mezi jeho původním a současným příjmem je propastný rozdíl. Přesto tvrdě pracuje bez ohledu na pohodlí, protože věří ve svůj úspěch. Někdo prodá byt a celou částku investuje třeba do výrobní linky a počátečních provozních nákladů zcela nové továrny. Od základu změní svůj život, protože má vizi a jasný cíl.

Mnohdy však lidé nejsou připraveni obětovat své pohodlí ani k tomu, aby změnili práci, ve které nejsou šťastni. Když občas uvažujeme o tom, co vše by bylo třeba udělat, abychom si splnili svůj sen, abychom dosáhli něčeho, co je pro nás skutečně důležité a co nás naplňuje, dostaneme strach. A přesto, že začneme svůj život měnit, nevěříme si a neděláme dost pro to, abychom dotáhli věci do konce, jelikož se nám zatím nedaří. Nejsme ochotni přijmou zodpovědnost za to, co se stane a co by se mohlo stát.

A protože neradi přijímáme zodpovědnost za svá rozhodnutí, podléháme příliš často názoru lidí, kteří nás brzdí. Jednoduše tak, že na ně svou odpovědnost přehrajeme. Mnohokrát jsem slyšel někoho říkat „kamarád mi povídal, že je to všude stejně na nic, ať zůstanu tady“ nebo „stejně to nebude fungovat, protože známá udělala to samé a vůbec se jí to nevyplatilo“ či „rodiče vždycky ví, co je pro mě nejlepší“, případně „ostatní tvrdí, že to nedokážu, že neexistuje důvod, proč by se to mělo povést zrovna mně“. Máme to bez starostí, naše dilema vlastně už vyřešil někdo jiný, pohodlně. V tento okamžik přestáváme uvažovat realisticky, jsme pouze v zajetí určitého klišé a cizího názoru, který paradoxně není ani většinový. Vědomě popíráme svůj zájem a saháme k okamžitému řešení, které nám nabízí naše okolí. Rádi věříme tomu, co je pro nás pohodlnější. Neradi se ocitáme v nekomfortní zóně. Paradoxně právě tam dochází k zásadnímu rozhodnutí, pokud chceme akcelerovat nějakou změnu a dosáhnout úspěchu.

Trochu méně pohodlný týden přeje
Tom Barčík

Kniha
Tomáš Barčík je autorem bestselleru Úspěch neměřitelný penězi.
Jeho kniha popisuje funkční principy, podle kterých žijí a pracují
úspěšní lidé a díky nimž dosahují svých cílů. Tomáš Barčík je
vášnivým marketérem, manažerem, certifikovaným koučem
a majitelem konzultační společnosti Freshconsulting.
Prohlédněte si knihu Úspěch neměřitelný penězi