Proč se nám nedaří dosahovat úspěchu? Nezodpovědnost

12.01.2015 | Motivace, Osobní růst

Být úspěšný znamená být zodpovědný. A nejen třeba za lidi, které zaměstnáváme, ale hlavně za sebe, za svá rozhodnutí. Ta správná i ta špatná. Výsadou úspěšných lidí je schopnost vzít osud do svých vlastních rukou. Dát výpověď, zvednout kotvy a začít podnikat. Postavit se svým rodičům a odjet na zkušenou do světa. Vyměnit studium za tvrdou dřinu na svém snu. Prodat byt, auto, spotřební elektroniku a vše nainvestovat do svého startupu. Ano, toto není nezodpovědné. Naopak. Vyžaduje to mnoho zvažování, přesvědčení, vnitřní síly a také víry. Víry v sebe sama. Víry ve svůj sen. Víry, že se vše podaří a my dosáhneme úspěchu.

Produktem zodpovědného přístupu na cestě k úspěchu je změna. Ta bývá velkou bariérou k tomu, abychom udělali rozhodný krok. Často žehráme na osud, že k nám není spravedlivý nebo že nám není nakloněn. Hledáme tisíce výmluv, než abychom se rozhodli a řekli konečně „Dost! Chci to jinak!“. Bráníme se tomu, abychom přijali zodpovědnost za své rozhodnutí se vším, co s ním souvisí. V dětství jsme se rozhodovali mnohem spontánněji a učili jsme se, co slovo zodpovědnost znamená. V dospělosti už většinou dobře víme, co to zodpovědnost je, ale někdy ji chceme jen těžko akceptovat. Bojíme se.

Neúspěšní lidé mívají problém dělat klíčová rozhodnutí a nést „více odpovědnosti, než je třeba“, tedy ideálně žádnou, nebo takovou, která se dá přehrát na druhé, a tak se raději vyhýbají činnostem a situacím, ve kterých by taková rozhodnutí museli dělat. Jsou spíše pasivní. Záměrně pasivní.

Lidé s tímto charakterovým rysem fungují na principu „kdo nic nedělá, nic nezkazí“, tedy neudělám-li něco, co by mohlo vyústit v chybu, nemusím být za to zodpovědný. Raději to ani nezkusí. Neschopnost či neochota přijmout odpovědnost za chybné rozhodnutí nás vede k ustrnutí na místě. Pokud neověřujeme správnost svého rozhodnutí, můžeme se někdy posunout kupředu? Nemůžeme. Je to stejné jako v dětství, kdy zkoušíme různé možnosti bez znalosti následků a konsekvencí. Saháme na horké hrnce a spálíme se. Kdo se spálil? My sami. Naše zodpovědnost. A zkušenost. Půjčíme kamarádce, kterou dobře neznáme, svou oblíbenou panenku a už nám ji nikdy nevrátí? Zkušenost. Zodpovědně jsme se sami rozhodli. Učíme se tvrdě na zkoušku namísto flámování s kamarády z baru a „dáme ji za jedna“? Zkušenost, za kterou vděčíme sami sobě. Půjčíme si tajně auto rodičů a nabouráme ho? Musíme pak po brigádách vydělávat na jeho opravu. Kdo je za to zodpovědný? Rodiče, kteří neuhlídali své dítě? Ne, jsme to my. Přijímáme odpovědnost za svou chybu. Sbíráme zkušenosti, děláme klíčová rozhodnutí a chyby, měníme se. Někdo zůstane nezodpovědný po celý svůj život, někdo se naučí být zodpovědným.

Chceme-li v životě dosáhnout úspěchu, musíme se občas umět zodpovědně rozhodnout. Hlavním důvodem pro přijetí odpovědnosti za svoje rozhodnutí není jen radost z výsledků na základě těch dobrých, ale i příležitost poučit se ze svých chyb vycházejících ze špatných kroků.

„Když prohrajete, nezapomeňte na tu lekci.“ — Dalajlama

Zcela zodpovědně přeji všem svým čtenářům krásný týden!
Tom Barčík

Kniha
Tomáš Barčík je autorem bestselleru Úspěch neměřitelný penězi.
Jeho kniha popisuje funkční principy, podle kterých žijí a pracují
úspěšní lidé a díky nimž dosahují svých cílů. Tomáš Barčík je
vášnivým marketérem, manažerem, certifikovaným koučem
a majitelem konzultační společnosti Freshconsulting.
Prohlédněte si knihu Úspěch neměřitelný penězi