Proč se nám nedaří dosahovat úspěchu? Nedůslednost

19.01.2015 | Motivace, Osobní růst

Snažíte se prosadit svůj projekt v práci, ale trvá to moc dlouho a máte stále pocit, že vás snad někdo sabotuje? Začínáte podnikat, ale dosud nemáte dost klientů na to, abyste se posunuli dál, a proto přemýšlíte, že s tím „praštíte“? Rozvíjíte svůj koníček, ale pořád to není ono, a tak uvažujete o tom, proč to vlastně děláte? Může za to osud? Vnější okolnosti? A nejsou to jen výmluvy? Děláte skutečně dost proto, aby se vám dařilo?

Často se nám stává, že nedokážeme dotáhnout věci do konce. Lze to částečně přisoudit naší netrpělivosti, skutečným důvodem je ale naše nedůslednost. Něco rozděláme, ale nedokončíme to. Myslíme si, že to, co jsme udělali, stačí. Někdy prokrastinujeme, jindy jsme neúměrně líní. Následně se divíme, že se nám nedaří. Nebo přelétáme od jedné věci ke druhé a ty se pak hromadí jako smetí a žádná z nich není hotová. Nedůslednost vede každopádně ke zklamání. Buď nejsme schopni naplnit vlastní očekávání, nebo očekávání někoho jiného, protože věci nedotahujeme. Sny se neplní, cíle jsou na míle vzdálené.

Za skutečným úspěchem se skrývá důslednost a disciplína. Dotahováním započatých věcí vlastně dáváme najevo, že víme, kam jdeme. Sobě i svému okolí. Jestliže se pro něco pevně rozhodneme, dokončíme to. Důsledně. Děláme maximum pro to, abychom pociťovali uspokojení z dílčích etap, a těšíme se na výsledek. Když nás vnější okolnosti donutí změnit směr nebo předčasně skončit, nevadí, udělali jsme dost pro to, abychom vůči sobě nepociťovali žádné výčitky. Neměli bychom však sami bezdůvodně ukončovat nedokončené věci. Důslednost a vytrvalost jsou dvěma charakteristickými rysy, které odlišují úspěšné od neúspěšných.

Pokud to myslíme s podnikáním, kariérním nebo osobním úspěchem v oblastech, které jsou pro nás nadmíru důležité a které nám přinášejí potěšení, vážně, měli bychom rovněž domýšlet důsledky svých rozhodnutí, změn a všech kroků v souvislosti s tím, jak mohou reálně ovlivnit náš život.

„Nedůslednost je to jediné, v čem jsou lidé důslední.“ — John Ernst Steinbeck

Když se naučíme dělat věci důsledně, budeme mít radost z dobře vykonané práce. Pak už příliš nezáleží na tom, zda díky tomu dosáhneme svého cíle dříve, zbohatneme nebo se staneme populárními. Radost z důsledného dokončování a domýšlení věcí je mnohem důležitější. Jak pro nás samotné, tak pro druhé, pro něž se můžeme stát mimo jiné inspirativním vzorem.

Přeji krásný týden plný důsledně plněných úkolů na cestě k úspěchu!
Tom Barčík

Kniha
Tomáš Barčík je autorem bestselleru Úspěch neměřitelný penězi.
Jeho kniha popisuje funkční principy, podle kterých žijí a pracují
úspěšní lidé a díky nimž dosahují svých cílů. Tomáš Barčík je
vášnivým marketérem, manažerem, certifikovaným koučem
a majitelem konzultační společnosti Freshconsulting.
Prohlédněte si knihu Úspěch neměřitelný penězi