Proč se nám nedaří dosahovat úspěchu? Strach

26.01.2015 | Motivace, Osobní růst

Největší brzdou úspěchu bývají naše obavy z neúspěchu. Ano. Strach. Pokud se něčeho bojíme, nelze počítat s úspěšným koncem. Když se nepokusíme věci změnit, začít nový projekt, najít si nové zaměstnání, dělat věci jinak a nezůstávat v zajetých kolejích, nic se nestane. Zůstaneme přesně tam, kde se nacházíme nyní. Je tohle úspěch? To v žádném případě není. Je to jen známka toho, že se bojíme. Máme obavy z toho, že selžeme, že nás ostatní odsoudí.

Už odmalička nás různí lidé programují, že nejsme dost dobří na to, aby se nám podařilo něco zásadního, něco velkého. A jelikož většinou přikládáme velkou důležitost názorům lidí, kteří jsou pro nás dle našeho vlastního měřítka důležití, necháváme se snadno ovlivnit, a tak uvěříme cizí pravdě. Bývají to lidé, kteří se také bojí a kteří si myslí, že spokojit se s málem stačí, že je lepší nechat věci takové, jaké jsou, aby se naším přičiněním nestaly horšími.

„Co záleží na strachu z odmítnutí, na odkládání nějakého činu na jindy, když nejdůležitější ze všeho je žít naplno a s radostí? Teď jsem zavřený v rakvi a je příliš pozdě vrátit se zpátky a prokazovat odvahu, kterou jsem neměl.“ Paulo Coelho

Když chceme překonat strach z neúspěchu, je nejdůležitější věřit sám sobě. Nikdo nás nezná tak dobře jako my sami. Nikdo jiný než my sami nepřijme odpovědnost za to, jak se rozhodneme. Neměli bychom za sebe nechat rozhodovat jiné lidi.

Přeji všem svým čtenářům úspěšný týden beze strachu!
Tom Barčík

Kniha
Tomáš Barčík je autorem bestselleru Úspěch neměřitelný penězi.
Jeho kniha popisuje funkční principy, podle kterých žijí a pracují
úspěšní lidé a díky nimž dosahují svých cílů. Tomáš Barčík je
vášnivým marketérem, manažerem, certifikovaným koučem
a majitelem konzultační společnosti Freshconsulting.
Prohlédněte si knihu Úspěch neměřitelný penězi