Proč se zabývat právě tím, co nás baví?

20.07.2015 | Motivace, Osobní růst

Pokud se zabýváme věcmi, které nás baví, nezaměřujeme se příliš na to, kolik si tím vyděláme. Někdy nás ani nenapadne, že by se naše oblíbená činnost, které věnujeme maximum úsilí a času, dala přetavit v obchodní záměr. Souvisí to s transformační a transakční perspektivou. Někdo rovnou přemýšlí tak, že si řekne: „Když se začnu věnovat třeba domácí výrobě čokolády, jak bych na tom mohl vydělat? Nedalo by se v tom podnikat? Možná bych pak nemusel chodit do práce, mohl bych vést spokojenější život, nebo bych vydělával dvakrát tolik než dnes.“ Protože očekává profit, směnu něčeho za něco.

Pro takového člověka bude nesnadné přenést se přes možný neúspěch, protože jeho motivem nebude samotná činnost, ale potenciální výdělek. Jakmile narazí na překážku, kdy se bude muset rozhodnout, zda pokračovat v neziskovém nebo ztrátovém businessu, zřejmě se to nepokusí zvrátit, protože by se vystavil reálnému riziku, že to bude ještě horší. Naopak člověk, kterého výroba čokolády skutečně zajímá a baví, dalo by se říci, že ji přímo miluje, nehledí na to, kolik mu to vydělá. Paradoxně je ochoten obětovat spoustu peněz proto, aby mohl takovou činnost vykonávat. Nachází v ní totiž nemateriální uspokojení. Obvykle sám nepřemýšlí o tom, že by chtěl svůj koníček zpeněžit. Nebo se tomu rovnou brání, aby se z oblíbené činnosti nestalo „jen“ podnikání a namísto módu „baví mě to/nebaví mě to“ nepřemýšlel nad tím, zda si „vydělá/nevydělá“.

Někdy jsou impulsem k proměně toho, co nás baví, v podnikání naši přátelé a známí. Stává se to tehdy, když se zeptají „Hele a proč se tím vlastně neživíš?“. Tehdy začneme uvažovat o tom, zda by taková změna dávala hlubší smysl. Začneme se sami sebe ptát, jestli to vůbec chceme, a přemýšlíme právě nad možným vývojem. Máme oprávněnou obavu z toho, aby se z věcí, co nás baví a které máme skutečně rádi, nestaly věci, které budeme nenávidět. Takové dilema si musí vyřešit každý sám, neexistuje přesný návod, jak poznat, zda uspějeme. Budeme mít ale velkou výhodu a náskok před těmi, kdo se pouští do podnikání jen s vidinou výdělku. Bude nás to bavit, aniž bychom hned očekávali finanční odměnu. Svůj úspěch budeme poměřovat jinak než penězi.

„Nic tak neoslabuje charakter člověka jako myšlenka, že najde životní štěstí v něčem jiném než ve vlastní práci.” — William Faulkner

Práce by měla být zábavou. Bez ohledu na to, zda podnikáme, nebo jsme zaměstnanci. Stejně jako někteří lidé zůstávají v zaměstnání, které je nebaví, ale vydělají si díky tomu nemalé peníze, zůstávají jiní lidé v zaměstnání, které je uspokojuje a naplňuje, milují ho, někdy ho považují za poslání, aniž by díky němu zbohatli a schraňovali majetek, který vystavují na odiv druhým. Toto je ten pravý princip úspěchu neměřitelného penězi. Dělat věci, které nás baví, zůstat charakterními osobnostmi, vyznávajícími hodnoty, na kterých skutečně záleží, obklopovat se lidmi, kteří obohacují náš život a inspirovat druhé svým příkladem. To, zda jsme, či nejsme materiálně bohatí, je až na druhém, třetím, čtvrtém místě. Není to podstatné. Úspěšný člověk nepoměřuje svou hodnotu a hodnotu svého úspěchu pouze prostřednictvím finanční rozvahy. A neměl by být ani poměřován ostatními podle toho, co vlastní, ale podle důležitosti a hodnot, které reprezentuje, podle věcí, činností a produktů své práce, kterými prospívá druhým.

Příjemný letní týden přeje
Tom Barčík

Kniha
Tomáš Barčík je autorem bestselleru Úspěch neměřitelný penězi.
Jeho kniha popisuje funkční principy, podle kterých žijí a pracují
úspěšní lidé a díky nimž dosahují svých cílů. Tomáš Barčík je
vášnivým marketérem, manažerem, certifikovaným koučem
a majitelem konzultační společnosti Freshconsulting.
Prohlédněte si knihu Úspěch neměřitelný penězi