Sebetransformace jako nástroj změny

02.02.2015 | Motivace, Osobní růst

Na cestě k úspěchu se měníme. Nebo bychom se měli měnit. Ne vždy se nám to ale daří. Stejně jako úspěšní lidé bychom se ke změně měli stavět jako k něčemu, co nám umožní určitou transformaci. Transformaci bychom měli vnímat jako změnu k lepšímu. To nám umožní chápat naši situaci v pozitivních souvislostech. Pokud toužíme po změně, přemýšlíme o ní obvykle kladně. Pokud po změně netoužíme, ale je pro nás nevyhnutelná, přemýšlíme o ní spíše záporně. Překáží nám, ale nedokážeme se jí vyhnout, tudíž ji akceptujeme se všemi negativy. Je to paradoxní. Čím více se změně bráníme, tím je pro nás nepřijatelnější.

Co kdybychom se podívali na nevyhnutelné změny jako na situace, které nám přinesou něco nového, díky čemuž se staneme lepšími, přiblížíme se tomu, co skutečně chceme, svému cíli, úspěchu mnohem rychleji? Můžeme si vytvořit takový pozitivní program v naší mysli? Samozřejmě že ano. Bude fungovat na úplně stejném principu jako všechny jiné programy, které jsme si nahráli do své hlavy, či je nám tam nahrál někdo jiný.

Jednou z praktických technik sebetransformace může být pozitivní autosugesce. Vědomá pozitivní síla nám pomáhá uskutečňovat naše cíle mnohem účinněji a s větší radostí. Vše závisí na systematickém mentálním tréninku. Je to manipulace? Svým způsobem ano, ale mnohem raději budeme sami sebe manipulovat pozitivní myšlenkou, než abychom byli programováni jinými lidmi tou negativní. Pozitivní autosugesce je prokazatelně konstruktivní nástroj. Každý vrcholový sportovec potvrdí sílu myšlenky „mám na to, to dám“. Jde o jednoduchou techniku založenou na sugestivních formulích (afirmacích), které si opakovaně vštěpujeme do mysli. Na vědomé úrovni ovlivňujeme svoje podvědomí, které pak funguje automaticky bez našeho vědomého přičinění.

Vědci a psychologové našli přímou souvislost mezi myšlenkou a reakcí našeho těla. Autosugesce se používá jako podpůrná léčebná terapie. Pozitivní myšlenky rezonují pozitivní energií a odrážejí se stejným způsobem v našich fyzických reakcích. Dávají nám více síly, dodávají nám odvahu, naplňují nás skvělým pocitem, dokáží nás uzdravit. Kdo z nás by na sebe chtěl vědomě přivolávat nemoci, pohromy a neúspěchy, když si můžeme vybrat zdravý a úspěšný život? Bohužel občas ale děláme přesně pravý opak. Na vědomé úrovni. Programujeme se sebedestruktivními myšlenkami.

Na odvrácenou stranu autosugestivních technik bychom si měli dávat velký pozor. Stejně silná jako konstruktivní autosugesce = pozitivní myšlení může být destruktivní autosugesce = negativní myšlení. Pro takové přemýšlení jsou typické věty jako „jsem absolutně k ničemu“, „tohle se mi nemůže nikdy povést“, „rodiče měli pravdu, na tohle prostě nemám“ atd. Jakmile podlehneme podobným negativismům, kterým postupem času začneme věřit, protože se „přece zakládají na našem pravdivém tvrzení“, směřujeme přímo do pekla. Stahujeme sami sebe na dno, od kterého se budeme jen velmi těžko odrážet.

Pozitivní autosugescí se můžeme naladit na správnou vlnu, kterou potřebujeme k tomu, abychom dosáhli svého úspěchu. Když se identifikujeme se svými silnými stránkami a přednostmi a zaměříme na ně dostatečnou pozornost, kýžený efekt se dostaví velmi brzo. Dokážeme změnit i škodlivé programy uložené v našem mozku. V souvislosti s tématem autosugesce stojí za pozornost kniha Dr. Josepha Murphyho „Moc podvědomí“. 

Příjemný týden s pozitivní myšlenkou přeje
Tom Barčík

Kniha
Tomáš Barčík je autorem bestselleru Úspěch neměřitelný penězi.
Jeho kniha popisuje funkční principy, podle kterých žijí a pracují
úspěšní lidé a díky nimž dosahují svých cílů. Tomáš Barčík je
vášnivým marketérem, manažerem, certifikovaným koučem
a majitelem konzultační společnosti Freshconsulting.
Prohlédněte si knihu Úspěch neměřitelný penězi