Vizualizace nás posouvá blíž k cíli

06.10.2014 | Motivace

Už jste si někdy představovali, jak někým budete? Myslím, že každý z nás měl v dětství spoustu takových představ počínaje sněním o tom, že bude kosmonautem, princeznou, slavným hudebníkem nebo zpěvačkou. Jak jste se přitom cítili?

Obecně platí, že pokud si představujeme věci, které vycházejí z našeho srdce a mozku zároveň, tedy nepociťujeme-li žádný vnitřní rozpor, jsou pro nás velmi příjemné, protože nás naplňují. Mnoho z nás ovšem zůstává pouze ve fázi snění a příjemných pocitů plynoucích z představ. Zejména do té chvíle, kdy se do našich představ vmísí strach nebo pochybnosti. Strach z toho, že by to nemuselo vyjít, nebo pochybnosti, že to vlastně není vůbec reálné. Tím sami sobě stavíme překážky k naplnění našich vizí a cílů.

Takové obavy se však dají „ošálit“ vizualizací. Jestliže totiž svou představu „zvědomníme“ a zhmotníme do podoby reálného obrazu, uvedeme vlastně myšlenku v život. Někdy stačí opravdu malý krok k tomu, abychom nastartovali soukolí těch správných myšlenkových procesů a zapudili strach.

Je vědecky podloženým faktem, že ze všech našich smyslů zpracováváme „informace“ v drtivé míře očima, a to až z 90 procent. To představuje skutečně úctyhodné číslo, abychom pochopili princip vizualizace našich myšlenek. Když totiž svou myšlenku vidíme fyzicky v podobě reálného obrazu, máme možnost ji kvalitně zpracovat, zhodnotit, případně přehodnotit a zdokonalovat. Určitě se vám už někdy stalo, že jste si „vymysleli“ něco, co byste chtěli mít, a ve finále, když jste měli možnost to reálně vidět a zhodnotit, přišli jste na to, že to vlastně ani nechcete. (To jen na vysvětlenou k dětskému snění, kosmonautům a princeznám… Ovšem platí to i při výběru nového mobilu.)

Na tento princip lze aplikovat prostý selský rozum. Představme si, že plánujeme svůj vysněný byt. Máme určitou myšlenku o tom, jak by měl asi tak vypadat. Dokud však neuvidíme návrh vizualizace od architekta v barvách, s texturou všech materiálů a konečným prostorovým řešením, budeme nejistě přešlapovat na místě, jak to vlastně celé dopadne. Jakmile si ovšem prohlédneme návrh, dostanou naše představy reálný obraz. V tu chvíli si řekneme: „Ano, to je přesně to, co jsem si představoval.“ Nebo také: „Tak to tedy ne, tohle není vůbec ono, jak jsem si mohl myslet, že to bude fungovat.“ Získáme přesný rámec. A to je ten hlavní důvod, proč bychom měli vizualizovat své představy. Samotný proces vizualizace nás posouvá blíž k našemu cíli.

Pro ty z vás, kteří se v úvahách nebojí zajít trochu dál, existují krásné příklady vizualizace založené na zákonu přitažlivosti. Osobně mám velmi rád tento dokument, který stojí za shlédnutí: Secret (YouTube). Další pomůckou pro odvážné může být třeba tzv. nástěnka vizí. Ale o tom někdy příště.

Příjemný pracovní týden přeje
Tom Barčík

Kniha
Tomáš Barčík je autorem bestselleru Úspěch neměřitelný penězi.
Jeho kniha popisuje funkční principy, podle kterých žijí a pracují
úspěšní lidé a díky nimž dosahují svých cílů. Tomáš Barčík je
vášnivým marketérem, manažerem, certifikovaným koučem
a majitelem konzultační společnosti Freshconsulting.
Prohlédněte si knihu Úspěch neměřitelný penězi