3 tipy pro utváření vlivu na LinkedIn

25.05.2015 | Business, Osobní růst

Zajímá vás, jak získat více vlivu na sociální síti LinkedIn? Chcete, aby se o vás druzí dozvěděli víc, než jen to, kolika zaměstnáními jste prošli, jaké máte vzdělání a certifikaci? Tajemství úspěchu se skrývá v aktivitě.

Tip #1: Připojujte se do skupin
Nejjednodušším způsobem, jak začít, je zmapovat si prostor. LinkedIn nabízí neuvěřitelné množství různých skupin, do kterých se můžete buď zcela volně, nebo po schválení správcem zapojit. Nejen že budete u zdroje informací, které vás budou obohacovat, získáte také příležitost se vyjádřit. Správci a členové skupin otevírají totiž často zajímavá témata právě otázkou, na kterou chtějí znát v danou chvíli odpověď a názor někoho jiného, chtějí si vyměnit zkušenosti nebo získat nezaujatý pohled dalších odborníků.

Tip #2: Zapojujte se do diskusí
Když už se přidáte do lokálních nebo mezinárodních skupin, buďte aktivní. Nebojte se reagovat a zapojovat se do diskusí. Profily lidí, kteří se nebojí vyjádřit svůj názor a diskutují s ostatními členy, jsou zobrazovány několikanásobně častěji než ty pasivní. Postupně si začnete vytvářet vliv a není vyloučené, že se stanete tzv. influencerem. Vyzkoušejte to a sledujte statistiku návštěvnosti vašeho profilu, budete mile překvapeni. Lidé si budou častěji prohlížet váš profil, někteří z nich budou mít vyšší motivaci se s vámi také propojit.

Tip #3: Vytvořte si svou diskusní skupinu
Pokud vám nevyhovuje členství v „cizí“ skupině a rádi byste si vše řídili po svém, není nic jednoduššího, než si vytvořit svou vlastní diskusní skupinu. V tomto případě musíte dodržet dvě hlavní zásady – vytvářet obsah, který odpovídá tematickému zaměření skupiny a je přínosný pro členy a čtenáře (podle principu content is the king) a publikovat pravidelně. Pište články, sdílejte názory, pokládejte otázky.

Nikdy ale nezapomínejte na to, že LinkedIn je především síť profesionálů, nikoli klasická sociální síť jako třeba Facebook. Skutečný vliv si proto mohou získat jen skuteční profesionálové, kteří mají druhým co sdělit a neobtěžují je bezcenným obsahem. Navíc úspěch je výsledkem dlouhodobé a systematické práce, a tak se prokazatelná míra vlivu ukáže až po delší době. Vliv bychom pak neměli považovat za cíl, ale za synergický efekt.

Tomáš Barčík

 

Tomáš Barčík pracuje v současné době jako Group Marketing Director
skupiny RM Gastro (www.rmgastro.com), je majitelem a konzultantem
společnosti Freshconsulting s.r.o. (www.freshconsulting.cz), vydavatelem
Success eBooks a přednáší marketing management na Ústavu práva
a právní vědy o.p.s. a European Business School. V nedávné době vydal
novou knihu pod názvem Úspěch neměřitelný penězi