Strach rozjet svůj vlastní business je relativní

24.11.2014 | Osobní růst, Podnikání

Strach bývá největší brzdou úspěchu. Pokud se bojíme začít nový projekt, změnit zaměstnání, vyjet ze zajetých kolejí nebo se pustit do podnikání, aniž bychom s ním měli předchozí zkušenost, nemůžeme očekávat, že něčeho dosáhneme. Takový paradox zažívá mnoho lidí.

Pokud máme strach z nejistoty, měli bychom se na rozjezd vlastního businessu dobře připravit. Nejde jen o změnu fungování, počínaje tím, že nás ráno nikdo nenutí chodit „na půl devátou“, a konče tím, že jsme odpovědni za naprosto každou část projektu. Mnohem důležitější jsou pro nás peníze. Málokterý nový projekt generuje v prvopočátku výnosy. Většina naopak vykazuje náklady, s trochou štěstí nás pak stojí „jen“ čas. Proto je třeba připravit se na změnu a rozjezd podnikání i po stránce finanční. To je ale jen jedna strana mince.

Klíčem k úspěchu jakéhokoli nového businessu jsou minimálně tři základní faktory: unikátní produkt, vlastní know-how a jasný business plán. Bez unikátního produktu lze jen těžko prorazit mezi stávající konkurencí, potřebujeme se něčím odlišit. Vlastní know-how nám pomůže vyšlapat si úspěch přirozenou cestou tak, jak nám to vyhovuje a jak je nám to příjemné, navíc se jedinečnost myšlení hůře napodobuje následovníky. Bez dobře sestaveného business plánu může celé naše snažení ztroskotat. Je zvláštní, že se mnoho lidí bojí změny samotné, ale menší obavy mají z nedostatečného plánování a stanovování cílů a často vše ponechávají víceméně náhodě.

Pro rozjezd vlastního businessu není pochopitelně třeba začínat něco naprosto unikátního, nicméně podmínky jsou v takovém případě o něco těžší než tehdy, kdy začínáme s něčím novým. Ideální model pro rozjezd podnikání pak představuje tzv. blue ocean, tedy orientace na nekonkurenční trh nebo segment. S takovou obchodní strategií máme napůl vyhráno, pokud náš produkt uspokojí reálnou potřebu cílového publika.

Příkladem úspěšného rozjezdu vlastního businessu v „modrém oceánu“ je projekt Kolamadolu.cz. Zakladatel a můj dobrý kamarád Aleš Poláček dokázal v relativně krátkém čase prosadit svůj motorkářský a cestovatelský sen a získal si přízeň mnoha fanoušků „jedné stopy“. Nejprve natáčel interview s motorkáři-cestovateli a provozoval první český podcastingový kanál tohoto druhu. Následně začal psát blog, navazoval nové kontakty, nebál se vytvářet komunitu a otevřeně mluvil se svými příznivci. V současnosti počet fanoušků neustále roste a jeho projekt se těší velké oblibě.

Než však dospěl do této fáze, musel učinit rozhodující krok a vydat se do neznáma. Opustil zaměstnání a vrhl se do realizace své vize. Soustředil se pouze na svůj cíl a věřil v jeho úspěch. Odhodit strach nebylo jednoduché, jak ale potvrzuje praxe, nic není nemožné.

Před několika měsíci jsem si nalepil na svou nástěnku vizí (vision board) motto, které jsem si vystřihl v jednom časopise: „Když děláte svoji práci dobře, úspěch se dostaví.“

Držím Alešovi palce a všem ostatním přeji odvahu k tomu, aby si splnili svůj sen, třeba ve vlastním podnikání v duchu myšlenky „úspěch neměřitelný penězi“.

Úspěšný týden beze strachu přeje
Tom Barčík

Kniha
Tomáš Barčík je autorem bestselleru Úspěch neměřitelný penězi.
Jeho kniha popisuje funkční principy, podle kterých žijí a pracují
úspěšní lidé a díky nimž dosahují svých cílů. Tomáš Barčík je
vášnivým marketérem, manažerem, certifikovaným koučem
a majitelem konzultační společnosti Freshconsulting.
Prohlédněte si knihu Úspěch neměřitelný penězi