Transakční perspektiva vztahům škodí

23.02.2015 | Osobní růst, Podnikání

Na co myslíte předtím, než se s někým setkáte? Přemýšlíte o tom, co z toho nově navázaného vztahu „kápne“? Nebo vás jen zajímá samotné setkání s novým člověkem, jaký je, jaké má názory, jaké hodnoty reprezentuje?

Na setkávání s novými lidmi lze nahlížet ze dvou různých úhlů – transakčního a transformačního. Zatímco u transakčního pohledu očekáváme zisk, snažíme se směnit něco za něco, získat nějakou výhodu nebo chceme jen něco prodat, u transformačního pohledu zvažujeme nějakou změnu. Vztahy založené na modelu transformační perspektivy nazývám vazbami nezištnosti. Ty jsou založené na opravdovosti, na zájmu o konkrétní osobu, aniž bychom očekávali nějakou odměnu nebo protislužbu.

Na výměnném obchodu není z praktického hlediska nic špatného. Pokud ale neumíme vnímat život jinak než jako směnu, nezřídka se nám stane, že jsme zklamaní. Zklamaní z toho, že se změní okolnosti. Čekáme, že získáme nějakou protislužbu, protinabídku nebo odměnu, protože jsme pro druhé už něco vykonali, ale nic nepřijde. Lidé s transformační perspektivou berou změnu jako součást života a neočekávají pokaždé výhody a věci na oplátku. Lidé s transakční perspektivou očekávají spravedlivou odměnu za svou snahu.

Dnešní konzumní doba a její překotnost vybízí spíše k tomu, abychom hledali příležitost, jak něco získat, v každém okamžiku. Vazby nezištnosti naopak fungují na bázi dlouhodobé hodnoty a trvanlivosti než jako rychloobrátka.

Když se seznamujeme s novou osobou, obvykle mluvíme o tom, čím se zabýváme, a zajímá nás, co dělá protistrana. Pokud postavíme vztah na výměně statků, většinou takový vztah skončí po uskutečnění směny. Platí to jak v businessu, tak i v osobním životě. Pokud však vyjádříme a zároveň vyvoláme určitý zájem, je velmi pravděpodobné, že takový vztah jednak přetrvá delší dobu, zároveň se bude prohlubovat a časem zkvalitňovat.

Nejúčinnější princip navazování vztahů je založen na přidané hodnotě, kterou novému kontaktu přinášíme my sami. Nevstupujeme do nové vazby s myšlenkou na svoje potřeby, ale na potřeby toho druhého. Teprve čas ukáže, zda se taková vazba v něco změní.

Přeji všem krásný týden bez transakčního pohledu při navazování nových vztahů!
Tom Barčík

Kniha
Tomáš Barčík je autorem bestselleru Úspěch neměřitelný penězi.
Jeho kniha popisuje funkční principy, podle kterých žijí a pracují
úspěšní lidé a díky nimž dosahují svých cílů. Tomáš Barčík je
vášnivým marketérem, manažerem, certifikovaným koučem
a majitelem konzultační společnosti Freshconsulting.
Prohlédněte si knihu Úspěch neměřitelný penězi