Překonávání limitů se může stát naším koníčkem

05.08.2015 | Rozhovory

Nikola Bartáková se již odmalička věnuje sportu a jako fitness trenérka pomáhá lidem překonávat fyzické limity. Vystudovala FTVS, získala řadu certifikátů, cenné zkušenosti nasbírala v různých fitcentrech a díky mnoha sportovním akcím si plní svůj sen na cestě k úspěchu. Po jednom tréninku jsme se sešli v Žižkovské věži, abychom si s Nikolou právě o úspěchu popovídali.

Nikolo, co pro Vás znamená slovo úspěch?
Úspěch je pro mě realizace určitého snu, dlouhodobého plánu, cíle nebo překonání sebe sama. Mnohdy beru za úspěch i „neúspěch“, který mě posunul dál a otevřel mi nové a neznáme obzory nebo mě něčím obohatil.

Proč jste se rozhodla věnovat právě profesi fitness trenérky? Může to být právě tím, že jde spíš o určité poslání, které lidem pomáhá překonávat limity a kdy se pokoušíte posouvat sebe i druhé i za cenu neúspěchu?
Ano, určité poslání v tom určitě bude. Od dětství jsem byla velice zaměřená na výkon. Velikou motivací pro mě vždy bylo porovnání před, po a výsledky. Sport byl mou celoživotní vášní již odmala. Proto, když jsem se na gymnáziu rozhodovala, co dál, jsem váhala mezi medicínou a sportovní sférou. Sport nakonec zvítězil. Dalo by se říci, že odměna se mi dostává téměř denně. Baví mě pozorovat, jak se lidé, které trénuji, denně zlepšují, jak se krok po kroku vyvíjejí a posunují blíže ke svému cíli, ať je to redukce, nebo zvládnutí nového cviku, vyšší váhy aj. Pokud se jejich vývoj v cestě za progresem zastavuje, je to pro mě jako hnací motor ve vzdělávání a hledání nových informací.

Ve Vašem oboru máte jistě velkou konkurenci. Jak dlouho Vám vlastně trvalo se prosadit? Co bylo tím rozhodujícím okamžikem, kdy jste si řekla „ano, takhle jsem si to přesně představovala“?
Popravdě jsem cestu trenéra měla vždy jako vedlejší činnost, pro zábavu. Ale najednou se počet klientů začal navyšovat a potlačoval ostatní činnosti a volný čas. Zastávám názor, že každý z nás by měl mít i čas pro sebe na osobní hygienu, relaxaci a toho jsem najednou měla nedostatek. Přesně tohle byla ta chvíle, kdy jsem si řekla, že má práce může být koníčkem, který mě i uživí.

Zní to jako ideální stav. Vaše práce se stala Vaším koníčkem. Nebo naopak. Jaký máte recept na to, jak dosáhnout svého vysněného cíle?
Přesně tak, práce je mým koníčkem a naplňuje mě ve všech směrech. Recept? I když to nevypadá, mnohdy to byla cesta trnitá, ale jedno bylo důležité, a to vytrvat a nevzdat se. Myslím, že po 8 letech, kdy se pohybuji v oblasti sportu, konečně sklízím ono sladké ovoce.

Takže je pro Vás stěžejní vytrvalost a vůle. Jaké další hodnoty považujete ve svém životě za důležité?
Mám za sebou jednu životní zkušenost, která mi zcela otočila život naruby a změnila i mé preference. Pro mě je na prvním místě zdraví, rodina a i když to možná vyzní bláhově, tak jsou to okamžiky, kdy se smějeme. Mám ráda chvíle, které nám vytvoří úsměv na rtech. Myslím, že v dnešní době se každý honí za penězi, které nakonec vzhledem k vytíženosti ani nemůže utratit a neumí si vážit maličkostí, hezkých okamžiků, natož se zastavit a uvolnit.

Líbí se mi Váš přístup v souladu s principy, které popisuji ve své nové knize. Co pro Vás osobně znamená pojem „volný čas“? Umíte relaxovat?
Ano, musím říci, že v mnoha pasážích jsem se ve Vaší knize i našla. Volný čas pro mě představuje okamžiky strávené s rodinou či přáteli, kterých bohužel není mnoho. Jelikož jsem velice aktivní, relaxuji pomocí sportu a nejlépe sama. V posledním roce jsem začala běhat a chodit na jógu, to jsou pro mě chvíle, které mi nesmí narušovat ani mí nejbližší, okamžiky, kdy se snažím zcela vypnout a zastavit všechny myšlenky.

Zdá se, že jste v tuto chvíli nadmíru spokojená. Nicméně, kdybyste se mohla vrátit zpět a znovu se rozhodnout, čím nebo kým byste chtěla být?
Ano, máte pravdu. Pokud bych se mohla vrátit zpět, nechtěla bych nic změnit. Někdy si říkám, že spoustu věcí bych udělala jinak, ale ve finále bych se tím připravila o řadu cenných zkušeností, které jsou nenahraditelné.

Mluvíte o cenných zkušenostech, tedy věcech, které mají nějakou hodnotu a jsou nenahraditelné. Vedle toho existuje ještě materiální hodnocení. Jakou roli hrají ve Vašem životě peníze? Považujete je spíš za prostředek, nebo za měřítko svého úspěchu?
Peníze ve svém životě považuji jednoznačně za prostředek. Je mi jasné, že za milý úsměv nájem neuhradím, každý z nás musí pokrýt základní potřeby, ale peníze nikdy nebyly mým hlavním motivátorem.

Dá se tedy říci, že se bez větších peněz sama obejdete. Může ale podle Vás člověk dosáhnout úspěchu úplně sám bez cizího přičinění? Myslím tím bez ostatních lidí?
Já jsme zastánce toho, že ano. Možná je to delší cesta, ale o to více si jí potom vážíme, když se podíváme zpět.

Nikolo, děkuji za rozhovor.

Rozhovor vedl Tomáš Barčík, vydavatel Success eBooks, majitel konzultační společnosti Freshconsulting s.r.o. (www.freshconsulting.cz) a Group Marketing Director skupiny RM Gastro Group (www.rmgastro.com).